Allah Rızası İçin Yapın

admin

80

Yok

Allah Rızası İçin Yapın

İnsanlarımız bir iyilik yaparken, bunu duyurmaktan hiç kaçınmayabiliyor. Özellikle televizyonlarda izlediğimiz reklam dolu iyilik haberleri, gerçekten de amacına uygun yapılmamış gibi görünüyor. Eğer bir iyiliği yapıyorsak, Allah rızası için yapmamız gerekir. Çünkü bir elin yaptığını diğer el görmemelidir. Allah, sizin kalbinizin temizliğini görüp bildikten sonra, diğer insanların iyiliği görmesi neden bu kadar önemlidir ki?

İyilikleriniz Kendinize Saklı Kalmalı

İyilik yapmak, Allah katında en büyük sevaplardan birisidir. Özellikle bunu kimsenin görmediğinden emin olup iyilik yapmak, en doğru hareketlerden birisidir. Bazı insanlarımızı iyilik yaparken, bu durumu herkese duyurmaktan geçici bir mutluluk duyar. Kişi her ne kadar mutlu olursa olsun, toplumda ne kadar övülürse övülsün, Allah katında övülmedikten sonra neye yarar ki?

Yaşlı bir insanı karşıdan karşıya geçirmek, en büyük iyiliklerden birisi olabilir. Fakat bunu sokak ortasında yaptığınız için mutlak ki diğer insanlar da görecektir. Diğer insanlar mecburi göreceği için, önemli olan sizin içinizdeki niyettir. Bunu içinizden gelerek mi yaptınız, yoksa insanların görebilmesi için mi yaptınız? İşte asıl önemli olan husus budur.

İbadetinizi Duyurmayın

İbadet eden insanlarımız, genellikle bunu göz önünde yaparlar. Halbuki yapılabilecek en büyük yanlış da budur. Örneğin bir iş yeri sahibi, namaz zamanı geldiğinde dükkanın ortasında namazını kılıyor. Tabii ki dükkanı küçük olanlar bunu yapabilir fakat, alanı geniş olanlar da bunu yapabiliyor. Gösteriş için yapılan ibadet, büyük yanlıştır. Yaptığınız iyilikleri toplumun gözüne sokmadan yapın. Allah, sizin içinizde niyeti zaten biliyor olacaktır.

Ülkemizde bulunan çeşitli kurum ve kuruluşlara da yardım yapabilirsiniz. Bu yardımlar sonucunda, kimlerin ne kadar yardım yaptığını rahatlıkla görebiliyoruz. Tabii ki yardımı yapan insan kendini göstermek istemezse ve yaptığı yardımı açıklamasa biz bunları görebilir miydik? Tabii ki göremezdik. Bu nedenle günümüzde reklam etmeni günden güne büyüdüğü için insanlarımız yaptıkları iyilikleri gözler önüne sermeye başladı.

Hiç şüphesiz ki, Allah insanların içerisindeki niyeti ve kalbi görür. Buna göre kulunu sever, buna göre sevabını yazar. Yaptığınız sevapları Allah rızası için yapın, yalnızca sizinle Allah arasında kalsın.