Allah’a İman Etmenin Şartları Nasıl Olmalıdır?

admin

84

Yok

Allah’a İman Etmenin Şartları Nasıl Olmalıdır?

Allah’a İman Etmenin Şartları Nasıl Olmalıdır?

Her Müslüman, kendinden ve çevresinden asla şüphe etmeksizin, Allah’a iman ettiğini ve ondan başka ilah olmadığını söyler. Tabii ki hepimiz bu durumu savunduğumuz ve Allah’a inandığımız gibi, ondan gelip ona gideceğimizi de biliyoruz. Peki Allah’a iman etmenin tam şartları nedir, şartlar nasıl olmalıdır?

Tam Anlamıyla İnanmak Gerekir

Allah’a İman : Sadece Allah’a inanıyorum demekle imanın birinci şartını yerine getirmiş sayılmayız. Allah’ın bize bildirmiş olduğu farzlara,haramlara da inanmak gerekir. Bunlardan birine bile inanmak da güçlük çeken yada inanmayan Allah’a iman şartına uymaz. Örneğin; Alkol haram değildir yada faiz haram değildir diyen insanlar da Allah’a inanmamış olur. Allah’a tam anlamıyla inanmak, imanın birinci şartlarından birisidir. Çünkü Allah’a tam anlamıyla inanan bir insan, ona iman etmek için tüm ibadetlerini yerine getirerek tüm farzlarını da tam anlamıyla yerine getirecektir. Allah’a iman etmenin birinci şartı, ona tam anlamıyla inanmanın yolundan geçer.

Farz İbadetleri Yerine Getirmeliyiz

Allah’ın insanlık için farz kıldığı ibadetleri, mutlaka eksiksiz olarak yerine getirmeliyiz. Bazı zamanlar gerçekten büyük aksilikler sonucunda ibadetleri tam anlamıyla yerine getiremesek de, bu durum bir kaçma veya saklanma yöntemi değildir. Kimi insanlar, gün içerisindeki işlerden ve güçlerden zaman bulamadıklarını söyleyerek, Allah’ın farzlarından birisi olan namazı kılamadığını söyler. İnanın ki gün içerisindeki yaşam, sanıldığı kadar da kısa değildir. İnsanoğlu, gün içerisindeki işlerine daha fazla zaman ayırır, onlarla meşgul olur ve zamanın hızlı geçtiğini veya yetmediğini savunur. Tabii ki bu durum herhangi bir bahane değildir.

Dört Dörtlük İbadet Etmeliyiz

Allah’a inanmak ve ona iman etmek için, tam anlamıyla dört dörtlük ibadetlerimizi de yerine getirmeliyiz. Özellikle farz olarak bizlere bildirilen ibadetleri yapmalı, Allah’a tam anlamıyla inanmalı ve ona teslim olmalıyız. Dünya yaşamındaki hiçbir iş, ibadet yapmanızı engellemez ve asla zamanınızı çalmaz. Bunun yerine, dünya üzerindeki işlerinizden zaman arttırarak mutlaka ibadetlerimizi rahatlıkla yerine getirebiliriz.

Kısacası özetleyecek olursak, Allah’a iman etmek için birinci koşul ona tam anlamıyla inanmak ve ona teslim olmaktır. Allah’tan geldiğimizi ve yalnızca ona gideceğimizin bilincinde olmamız gerekir. Yalnızda dünya tokluğumuzu düşünmeyerek ahiret yaşamımızı da göz önüne alarak Allah’a inanmalı, ibadetlerimizi eksiksiz bir şekilde yerine getirmeliyiz. Eğer bütün bu unsurları eksiksiz yerine getirebiliyorsak, Allah’a iman ediyoruz demektir.