Allah’a Nasıl Şükretmeliyiz?

admin

82

Yok

Allah’a Nasıl Şükretmeliyiz?

Allah’a Nasıl Şükretmeliyiz?

Allah, doğasıyla beraber bizlere mükemmel yaşamlar sunmuştur. Aynı zamanda verdiği nimetlerden faydalandığımız gibi, çoğu zaman o nimetlerin de kıymetini elimizde olmadığında anlıyoruz. Nimetimiz bol olduğu zaman, şükretmeyi bir kenara bırakarak normal bir şekilde yaşantımıza devam ediyoruz. Halbuki nimet ne kadar bol olursa olsun, her lokma için bir şükür borcumuz vardır. Peki neden şükretmeliyiz, şükrümüzü nasıl dile getirebiliriz?

Nimetleri İsraf Etmememiz Gerekir

Allah’ın bizlere sunduğu tüm nimetlerden en iyi şekilde faydalanmalı, aynı zamanda onları kesinlikle israf etmemeliyiz. İsraftan kaçınmak, elimizdekilerin kıymetini bilmek Allah’ı hoşnut edecektir. Şükür, bir eve girebilecek en bereketli şeydir. Yemeğimizi yedikten sonra, ‘’Allah’ım! Verdiğin nimetler için sana sonsuz şükrederim’’ diyebiliriz.

İsyan Etmemeliyiz

Karşımızdaki insanın elinde, bizde olmayan herhangi bir nimet olduğunda kesinlikle isyan etmemeliyiz. ‘’Onda var ama bende yok’’ demek yerine, ‘’Bende yok ama onda olsun’’ demek, her zaman şükür niyetinde Allah’ı memnun etmeye yetecektir. Bir adet hurmayla bile karnımızı doyurduğumuzda, ona bile şükretmeliyiz. Çünkü günler boyunca bir lokma yemeyen insanlarımız ve bir hurmaya fazlasıyla muhtaç insanlarımız var. Eğer yediğimiz her lokmanın kıymetini bilir, o anki şartlarımıza şükredersek evimiz bereket dolar ve Allah bize yeteri kadarınca rızkını ulaştırır.

Allah’a El Açıp Dua Edelim

Şartlarımız ne olursa olsun, günümüzü çıkarabiliyorsak Allah’a el açarak dua etmeliyiz. Halimizden memnun kalmalı, başkalarında olan ve sizde olmayan nimetleri kesinlikle konuşmamalı ve sürekli konusunu açmamalıyız. Eğer elimizdeki nimetleri israf edersek, beğenmezsek ve umursamazsak şükretmenin de pek bir anlamı kalmayacaktır. Allah’a en güzel şükür, onun sonsuz nimetlerinden faydalanarak ona şükretmekten ve israf etmemekten geçer.

Allah’ın nazarında kim, sevgili bir kul olmak istemez ki? Rabbin sevdiği bir kul olabilmek için bol bol şükretmeli, onun emellerini izlemeli ve asla ondan şaşmamalıyız. Zor bir hayat yaşıyorsak bilin ki, Allah katında gerçekten de büyük rahatlığa ereceğiz demektir.