Ateizm Nedir, Ateizm Düşüncesi Neleri Kapsar?

admin

85

Yok

Ateizm Nedir, Ateizm Düşüncesi Neleri Kapsar?

Ateizm, zamanla ülkemizde epeyce bir baş göstermiş düşüncelerden birisidir. Felsefi düşünce olarak bilinen Ateizm, ülkemizin düşüncesine ters olduğu için hızlıca yayılması da insanlarımızı biraz huzursuz etmiş durumda. Bu nedenle ateizm sorularına cevap verebileceğimiz gibi, onların yoluna da girmemeye dikkat etmemiz gerekiyor. Peki nedir bu ateizm düşüncesi?

Ateizm Nedir?

Ateizm, felsefi bir düşünce akımıdır. Ateizm düşüncesine sahip olan insanlar genellikle ruhani varlıkları ve yaratıcıları yok sayarlar. Etrafındaki tüm dinleri reddeden, ahiret inancına asla inanmayan ateizm düşünürleri, doğanın yaratılışı için de doğal yollardan yaratıldığını iddia eder. Halbuki her şeyin düzenli bir şekilde işlemesi, doğadaki herhangi bir patlamayla ve yaratımla oluşamaz. Bu düzenin mutlak bir yaratıcısı vardır.

Görülmeyen Yoktur Denilemez

Ateizm düşünürleri, Allah’ı görmedikleri için onu yok kabul ederler. Halbuki görmediğimiz herhangi bir şey için kesinlikle yoktur diyemeyiz. Örneğin bulunduğumuz bir alana bakarak kırmızı araba yoktur diyebiliriz. Fakat bunu yalnızca o alana bakarak söylemek, kesinlikle yanlış olacaktır. Kırmızı bir arabanın kesin olarak yokluğuna inanmamız için, Dünya’nın her alanına bakmalı ve araştırmalıyız.

Her Sanatın Sanatçısı Vardır

Dünya, özenilerek yaratılmış bir sanattır. Tabii ki basit bir resim bile sanat olduğu için, o tablonun bile bir sanatçısı vardır. En küçük sanatın bile sanatçısı varken, yaşanacak büyük bir yer varken bu yerin nasıl sanatçısı olamaz ki? Ayağımızın dibine atılan çakıl taşının bile bir atanı varken, Dünya’nın bir yaratıcısının olmaması görüşü, aşırı mantıksız ve körü körüne bağlanılan bir düşüncedir.

Çoğu insan, maalesef ateizm düşüncesini savunarak kafasını kuma gömüyor ve ortada olan gerçekleri görmekten kaçınıyor. Halbuki Rabb’in varlığını sayısız delillerle kanıtlayabileceğimiz gibi, ahiret hayatını da etraftaki düşüncelere kulak asmadan önemsemeliyiz. Çünkü Müslüman toplumu olarak ölümden sonraki ahiret yaşamına inanırız, sabırlı davranırız ve kendimizi avuturuz. Rabb’in varlığını yok sayan ateizm toplulukları ise, ahiret yaşamının olmadığını bizlere ispatlayamazlar. Çünkü onların düşüncesi, körü körüne bir tutkudan ibarettir.