Boşanma Oranları Neden Artıyor? Dinimizde Evlilik Nasıldır?

admin

96

Yok

Boşanma Oranları Neden Artıyor? Dinimizde Evlilik Nasıldır?

Yıllar önceki evliliklere baktığımız zaman eşler birbirleri için güzel görünür, onlar için süslenir ve birbirlerini Allah rızası için çok severlerdi. Fakat günümüzdeki evliliklere baktığımız zaman, eşlerin birbirleri için değil de, sadece dışarı çıkarken süslendiklerini ve güzel göründüklerini söyleyebiliyoruz. Kısacası eski zamanlardaki evliliklerle, şimdi yapılan evlilikler kesinlikle aynı değildir diyebiliriz. Peki bir evlilik nasıl olmalıdır?

Evliliğin Temeli Sevgidir

Evliliğin alt temelinde yatan en önemli madde de karşılıklı sevgidir. Evlilik, bir nevi anlaşmadır ve sözleşmedir. Evlenen her çift, aynı kalpte bir olmalı ve bir araya gelerek Allah’ın rızasını kazanmalıdır. Peygamber Efendimiz (S.A.V) evlilik konusunda şöyle buyuruyor; ‘’Kim evlenirse, imanın yarısını tamamlamış olur’’

Günümüz Evlilikleri Nasıldır?

Günümüz evliliklerine baktığımız zaman, çiftlerde Allah’ın rızasını kazanma amacını maalesef göremiyoruz. Özellikle içerisinde evlilik duygusu olmayan erkeklerin, karşı cinsle sürekli sohbette olması da en büyük yanlışlardan birisidir. Bu durumda haram yollarla kurulan bir evliliğin temeli, kesinlikle sağlam olmayacaktır. İki insan birbirini severse, Allah rızası için kalplerini bir araya getirmelidir ve mutlu bir aile kurmalıdır. İslam’ın en önemli unsurlarından ve yapı taşlarından birisi de ailedir.

Hangi Evlilikler Sonlanmaz?

Evlilik konusunda dediğimiz gibi sağlam temel önemlidir. Tıpkı bir apartman dairesi gibi sağlam temeller üzerine kurulan aile de, kolay kolay yıkılmayacaktır. Aynı zamanda islami usullere göre yapılan evlilikler, toplumun ahlak seviyesini zaman geçtikçe arttıracak, toplum daha huzurlu bir yapıya sahip olacaktır. Eğer insanlar birbirlerini sevmeden evleniyorsa ve bir araya gelmeyecek kalpleri bir araya getirmeye çalışıyorlarsa, o evlilik fazla sürmeden bitecektir. Günümüz boşanmalarının birçoğu da bu sebepten dolayı bitebiliyor.

Unutmayın ki, iki çift birbirlerini gerçekten seviyorsa bu sevgi Allah rızası içindir. Eğer birbirlerine hoşgörülü olan bir çift evleniyorsa, ömür boyu şükredebiliyorlarsa daima anlaşabilirler. Bu çiftler, toplumun huzurunu, ahlakını ve rahatlığını daima yükseltecektir. Allah ailelerimizi, bizleri ve toplumumuzu kötü düşüncelerden ve anlaşmazlıklardan korusun.