Namaz Yalnızca Cuma Günü Kılınmamalıdır

admin

83

Yok

Namaz Yalnızca Cuma Günü Kılınmamalıdır

Namaz Yalnızca Cuma Günü Kılınmamalıdır

Namaz kılmak, hiç şüphesiz ki yaptığımız en huzur verici ibadet şekillerinden birisidir. Namaz kılmak, ibadet etmek Allah’a yakın olmaktır ve ona iman etmektir. Aynı zamanda namaz kıldığımız zaman iç huzurumuz, ibadet aşkımız son raddelere çıkmaktadır. Fakat namaz kılan insanlarımıza baktığımız zaman, gerçekten de yanlış yapılan şeylerin olduğunu görebiliyoruz.

5 Vakit Namaz 5 Dakika Vakit

Cuma namazlarında camilerimizin dolduğunu görebiliyoruz. Hatta iç kısma sığmayan insanlarımız ya avluda, ya da sığa bilecekleri yerlerde namazlarını kılabiliyorlar. Cuma günleri camiler böylesine doluyken, normal günlerde neden camilerimiz dolmuyor?

Cuma namazlarında camilerimizi dolduran insanlarımızın birçoğu, maalesef namaz ibadetini sadece Cuma günleri yerine getiriyor. Tabii ki namaz kılmak, sadece Cuma günlerini kapsamamaktadır. Günde 5 vakit namaz kılmak, her Müslüman topluluğunun yapması gereken ibadetlerden birisidir.

Namaz Kılarken Kelime Ezberi Yapmak

Arapça dualarımızı bildikten sonra namaz kılarken, mutlaka bu duaları ediyoruz. Fakat bu duaların anlamını ne ölçüde biliyoruz ki? Namaz kılarken ettiğimiz dualar genellikle ezbere oluyor ve anlamını yıllar önce öğrendiğimiz duanın, artık anlamını bilmeden namazda kullanıyoruz. Tabii ki bu durum çok yanlış. Çünkü namaz kılarken ibadet eden her insanımızın, ettiği duanın anlamını her seferde bilmesi ve anlaması gerekmektedir. Çünkü duanın amacı, insana bildikleri hatırlatmaktır ve yeni şeyler öğretmektir. Dua, aklımızda ezber şekilde kalsa da maalesef anlamı yıllar sonra tamamen unutulmuş oluyor.

Namaz kılarken edilen duanın anlamını bilmek, namaz esnasında konsantrasyonu arttırır ve içten şekilde ibadetimizi yerine getirmemizi sağlar. Eğer rutin bir şekilde duayı tekrar ediyor ve anlamını bilmiyorsak, namazı sadece kalıplaşmış şekilde kılıyoruz demektir. Eğer bu hususa dikkat ederek ibadetimizi yaparsak, namaz esnasındaki iç huzurumuz günden güne artacaktır. Aynı zamanda az önce bahsettiğimiz gibi, namazı sadece Cuma günleri değil tüm günlerde kılalım. Kılınacak 5 vakit namaz, 5 dakikanızı alacaktır.