Sadaka Vermek Önemlidir

admin

67

Yok

Sadaka Vermek Önemlidir

Durumu iyi olan insanlarımız, günümüzde genellikle sadakaya muhtaç insanları pek göz ardı etmemeye başlıyor. Tabii ki kendisi için önemli olmayan 5 TL, sadakaya muhtaç insanların gününü kurtarmaları için gerçekten de çok büyük bir miktardır. Cebinde 500 TL olan bir insana, 5 TL elbette büyük bir para olarak görünmeyebilir. Fakat cebinde hiç parası olmayan bir insan için o tutar, gerçekten mükemmel bir paradır. Hatta muhtaç bir insan, o parayla 2 gün boyunca karnını doyurarak açlığını giderebilir.

Sadakayı Kimlere Vermeliyiz?

Günümüzde sadaka vermek isteyen insanlarımız bile, bu konuda haklı olarak kararsız bir tutum sergiliyor. Yolda gördüğümüz muhtaç görünümlü insanların, bizlerin duygularını sömürerek para topladıklarını görebiliyoruz. Halbuki sokaktaki o insanların çoğu, bizlerden daha fazla paraya sahip olan insanlardır. Sadaka verirken bu hususa çok dikkat etmeliyiz. Peki bu durumda sadakayı kimlere vermemiz gerekir?

  1. Yaşam standardını bildiğimiz ve yaşadığı yeri gözümüzle gördüğümüz, gerçekten muhtaç insanlara verebiliriz.
  2. Sadaka yalnızca kişisel değildir. Herhangi bir kuruma da bağış adı altında sadakamızı verebiliriz.
  3. Harcayacağınız sadaka tutarını yetim bir çocuk için harcayabilirsiniz.
  4. Yolda kalanlar, o an zor durum yaşayan insanlar için sadaka verebiliriz.
  5. Kendi anne babamız gibi, her anne baba zor anlar yaşayabilir. Bu nedenle ana babalara da sadaka verebiliriz.

Neden Sadaka Vermeliyiz?

Sadaka vermek, bir insanın zor durumunu gidermek demektir. Tabii ki sadakanın büyük önemini bizlere bildiren hadis-i şerifler de vardır. Örnek bir hadis-i şerif’e bakacak olursak, ‘’Hastalarınızı sadaka ile tedavi edin. Sadaka, her belayı ve her hastalığı defeder’’

Aynı zamanda diğer hadis-i şeriflere de göz atacak olursak, bir parça ekmeği bile sadaka usulüyle vermenin, bizlere cennetin kapılarını açacağını ve günahların affolacağını ifade edebiliriz. Çünkü sadaka vermek, hem Allah’ın kuluna iyilik yapmaktır, hem de Allah’ın nimetini, zor anda kalan insanlara iletmektir.

Sadaka vermenin önemleri, hadis-i şeriflerle de örneklendirilmiş ve açıklanmıştır. Sadaka vermek bereketi arttırır, hastalıklardan ve kötülüklerden korur.